Oper services komutları

Ekim 2, 2008 at 7:06 pm Yorum bırakın

Nickserv Komutları

        
Getpass

Komut Kullanımı : /ns getpass nick         
Nick’ inin şifresi görüntülenir. Bu komutu sadece services ROOT’lar kullanabilir. Komutu kullanan Services admin’in nick’ini de içeren bir server mesaji (WALLOPS veya GLOBOPS seklinde) da aynı anda atılır.        

Dropnick        

Komut Kullanımı :  /ns dropnick nick        
Herhangi kayıtlı bir kullanıcının kaydını silmek için kullanılan komuttur. Bağlı linklerde silinir.         
Dropemail

Komut Kullanımı :  /ns dropemail maske        
DROPEMAIL-CONFIRM maske : Belirtilen maske ye uyan tüm emaillere ait olan nicklerin kaydını siler. Eğer maske tek bir sadece “-” karakterinden oluşuyorsa, email adresi olmayan nicklerin kaydı silinir. Nicklerin yanlışlıkla silinmesini engellemek için, bu komut iki aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle DROPEMAIL komutu ile bir maske belirlenir. Daha sonra DROPEMAIL-CONFIRM komutu ile aynı maske onaylanır. DROPEMAIL-CONFIRM komutu 10 dakika süre içinde DROPEMAIL komutunu kullanan kişi tarafından verilmek zorundadır. Eğer aynı 4 DROPEMAIL komutundan daha fazlasi verilirse, sonuncusu geçersiz sayılacaktır. Sadece services adminler kullanabilir.
Forbid

Komut Kullanımı :  /ns forbid nick        
Belirtilen nick’in kullanımını yasaklar. Yasağın kaldırılması için – sözkonusu nick’in NickServ veritabanindan silinmesi gerekir.(DROP) services adminler kullanabilir.
Suspend
Komut Kullanımı :  /ns suspend [+expire] nick gerekçe        
Herhangi kayıtlı bir kullanıcının nick’inin kullanılamaz hale getirmek için uygulanan bir komuttur. UNSUSPEND komutu ile de bu özellik eski Suspendli nickler, forbidin aksine, düşünceye kadar bilgilerini kaybetmezler. expire parametresi OperServ AKILL komutunda olduğu gibidir. Bu komutu sadece Services admin’ler kullanabilir.        

Unsuspend

Komut Kullanımı :  /ns unsuspend nick        
SUSPEND altındaki bir nicki eski haline geri getirir.        
List

Komut Kullanımı :  /ns list pattern [FORBIDDEN] [NOEXPIRE] [SUSPENDED] [NOAUTH]        
Belirtilen parametreye uyan bütün nickleri; düşmeyecek(NOEXPIRE) olan nick’leri, SUSPENDED, kullanımı durdurulmuş nick’leri gösterir. NOEXPIRE nickler birer ” ! ” ile, SUSPENDED nick’ler birer * ile gösterilirler. NOAUTH opsiyonu ile daha henüz AUTH komutu kullanılarak sisteme tanıtılmamiş nickleri gösterebilirsiniz. Services adminler bu komutu her türlü kombinasyonla kullanabilirler.

Örnek : LIST *@nsohbet.net ; LIST *Bot* LIST * NOEXPIRE Sadece Irc Operatörleri bu komutu kullanabilirler.
Kanal sahibi olduğunuz sürece kanalı identify etmeden bu komutu kullanabilirsiniz.        

Lstemail

Komut Kullanımı :  /ns listemail pattern [FORBIDDEN] [NOEXPIRE] [SUSPENDED] [NOAUTH]        
List komutu gibi nickleri listeler. Ancak bu sefer email adreslerini kıyaslar.        

Setauth

Komut Kullanımı :  /ns setauth nick        
Belirtilen nick için yeni bir AUTH kodu belirler. Bu komuttan sonra nickin sahibi tekrar AUTH komutunu kullanarak nickini sisteme tanıtmak durumundadır. Eğer nick kullanımda ise, nick sahibi bir NOTICE ile durumdan haberdar edilecek ve o andan itibaren identify edilmiş olarak sayılmayacaktır. Services adminler kullanabilir.
Getauth

Komut Kullanımı :  /ns getauth nick        
Bir nickin AUTH (tanitim) kodunu gösterir. Services adminler kullanabilir.         
Clearauth

Komut Kullanımı :  /ns clearauth nick        
Bir nick ile iliskilendirilmis bir AUTH (tanitim) kodunu siler. Nick normal bir sekilde kullanilabilir.        
Bu belirtmiş olduğumuz komutları Services Adminler ayrica asagidaki komutlari identify etmeden kullanabilirler. Set , info all , access list komutunu kullanabilirler.        

Chanserv Komutları         

Getpass

Komut Kullanımı :  /cs getpass #kanal        
Belirtilen kanalin şifresini verir. Bu komut kullanıldığında bütün IRCop’ların görebileceği şekilde ve komutu kullananan nickini de içeren bir notice atılır. Şifreleme geçerli iken, bu komut şifreleme derecesine bağlı olarak geçerli olmayabilir. Bu komutu sadece Services admin’ler kullanabilir.        

Forbid
Komut Kullanımı :  /cs forbid #kanal        
Belirtilen kanalın kullanımını yasaklar. Yasağın kalkması için sözkonusu nickin ChanServ veritabanından silinmesi gerekir. (Drop) Bu komutu services adminler kullanabilir.         

Suspend

Komut Kullanımı :  /cs suspend [+expiry] #kanal gerekçe        
Belirtilen kanalı dondurur. Dondurulmuş kanallar bilgilerini kaybetmezler, ve süresi gelince de düşerler. Bu kanallar UNSUSPEND komutu ile tekrar normal hale getirilebilir. Süre belirtilmezse suspend 1 dakika geçerli kalıcaktır ve yasak kaldırıldığında eski bilgiler , yerine gelicektir. Bu komutu sadece Services adminler kullanabilir.        

Unsuspend

Komut Kullanımı : /cs unsuspend #kanal        
Belirtilen kanaldaki suspendi kaldırıp, kanalı yeniden kullanılabilir hale getirir. Bu komutu sadece Services admin’ler kullanabilir.        

List

Komut Kullanımı : /cs list pattern [FORBIDDEN] [NOEXPIRE] [SUSPENDED]         
Belirtilen parametreye uyan tüm kanalları gösterir. PRIVATE özelliği bulunan kanallar sadece services adminlere gösterilecektir. Son üç özellik sadece services adminler tarafindan kullanilabilir. NOEXPIRE özelliği bulunan kanalların başinda bir ” ! ”  işareti bulunacaktır. Bu üç özellik; NOEXPIRE, FORBIDDEN, SUSPENDED; kullanildiklarinda, sadece bu tip kanallar gösterilir. Bunlar herhangi bir kombinasyon ile kullanilabilir. Bu komutu sadece Irc Operatörleri kullanabilir.        

Services admin & Root adminler ; İdentify(şifre tanıtım) komutunu kullanmadan kanal kaydı silebilir. Kanalda yetkisi olmadan access(yetkili) listesini düzenliyebilir.  (Ekleme,silme,listeleme) Ayrıca status (erişim seviyesi öğrenme) komutunu kullanabilirler.        

Memoserv Komutları         

Limit        
Komut Kullanımı : /ms set limit [kullanici | kanal] {limit | NONE | DEFAULT} [HARD]        
Bir kullanıcı veya kanalın alabileceği en fazla not sayısını belirler. Bu limiti 0 yapmak kullanıcının not alamamasını ve NONE yapmak ta kullanicının not limitinin kalkmasını sağlar. Eger bir nick veya kanal belirtmezseniz kendi limitinizi belirlersiniz. DEFAULT parametresi, not limitini services standart değeri olan 20 ile değistirecektir. HARD parametresini eklemek kullanıcının limitini değistirmesini engeller. SET LIMIT komutunu baska bir nick belirterek sadece Services adminler kullanabilir. Diger kullanıcılar sadece kendi veya erişimleri olan kanalların limitlerini belirleyebilirler ve kendi limitlerini kaldıramazlar ve/veya kendilerine 20 ‘den yuksek bir limit veremezler.        

Info
Komut Kullanımı :  /ms nick info

Her kullanıcının bilgisine bakablirler.

Reklamlar

Entry filed under: IRC Komutlari.

Nickserv Set komutları deneme başlığı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


Takvim

Ekim 2008
P S Ç P C C P
« Eyl   Ara »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Most Recent Posts


%d blogcu bunu beğendi: